Eğitim Politikamız

Huzur gıda yemek'te tüm personel için yıllık eğitim planı hazırlanır. Tüm departmanlar, insan kaynakları departmanın organize ettiği ve uzman kuruluşların sağladığı eğitimleri alırlar. Alınan uygulamalı ve sözlü eğitimler, yapılan sınavlar ile değerlendirilerek kayıt altına alınır.

Personelini çağın gerektirdiği bilgilerle donatmayı önemli bir ilke sayan şirketimizin bünyesinde düzenlenen eğitimlerde, personeller yapılan işin mükemmel yapılması adına; kendi arasında bilgi alışverişinde bulunduğu gibi, uzman eğitimciler sayesinde yeni bilgilere de ulaşabilmektedir.

Eğitimlerimiz; Gıda Mühendisleri Odası, KOBEM Eğitim Danşmanlık, Marmara Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve İTÜ Gıda Mühendisliği bölümlerinden alınmaktadır.

Huzur gıda yemek İnsan Kaynakları Departmanı aynı zamanda iyi bir eğitim planlamacısı olarak çalışmaktadır.

Eğitimlerimizin özel bir yanı da üretim ve idari departman kadrolarının branş eğitimleri ile buluşturulmasıdır. İdari kadro "Yönetim" alanında farklı eğitimler alırken, üretim kadrosu ise "Mesleki Bilgi Gelişimi" alanlarında eğitimler almaktadır.

 

Kalite Belgeleri

Huzur gıda yemek sahip olduğu kalite standartlarında Ankara`da sağlıklı, hijyenik ve kaliteli yemekler üretmeye devam etmektedir.

Kalite belgelerimiz için tıklayınız.

Üretim

Huzur Gıda Yemek 1000 m2 arsa üzerine kurulu 1200 m2 kapalı alana sahip tesislerinde yemek üretim hizmeti vermektedir.

Yemek Üretim Politikamız.

İnsan Kaynakları

16 yıldır süre gelen "A kalite hizmet anlayışımız" çerçevesinde, çalışan personellerimizi yaptıkları işe uygun yetkinliklerle donatmak.

"İnsan Kaynakları Politikamız"dır.

top