Kalite Politikamız

Huzur gıda yemek olarak kalite politikamızdaki temel kriterlerimiz; hammadde temininde her zaman A kalite ürünler kullanmak, ürünleri müşterilerimize kalite,hijyen ve sağlık zincirini bozmadan ulaştırmaktır. Sonrasında ise kaliteli üretimi, kaliteli hizmetle birleştirerek damak zevkini tamamlamaktır.

Şirketimizde Kalite güvence sistemi ile ilgili çalışmalar 2002 yılında başlamış ve 2002 yılı sonunda BS-EN ISO 9001:2000 Kalite Güvence Sistemi ve TSE Belgesi alınmıştır.

2003 yılı başında HACCP sistemi çalışmalarına başlanmış olup, hammaddenin şirketimize girişinden personel yemeği olarak sizlere gelişine kadar geçen işlemler sırasında doğabilecek her türlü problem önceden belirlenerek gerekli önlemler alınmakta ve böylelikle hizmetimizin kalitesi güvence altına alınmaktadır.

HACCP sistemi ile amacımız %100 gıda güvenliği sağlamak ve sıfır hatalı ürünler üreterek sizlere daha iyi hizmet vermektir.

Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti

Huzur gıda yemek müşteri odaklı bir şirket kültürüne sahiptir. Bu kültürün en önemli amacı müşterilerle uzun vadeli çalışmaktır. Bunu sağlamak için Müşteri Hizmetleri Departmanı düzenli olarak müşteri memnuniyet anketleri yapmaktadır. Bu anketler sayesinde müşterilerimizin istek ve beklentileri ortaya çıkmakta ve imalata bu sayede yön verilmektedir.

Müşterilerimize Özel Mali Sorumluluk Sigortası

Huzur gıda yemek, koşulsuz müşteri memnuniyeti, mükemmel ve kaliteli hizmet anlayışının güvencesi olarak hizmet verdiği tüm müşterilerini "Mali Sorumluluk Sigortası" kapsamına almıştır.Şirketimiz bütün projelerinde ve hizmetlerinde üçüncü şahıslara vereceği bedeni ve maddi zararlarla ilgili mali sorumluluğu ve bünyesindeki personele karşı işveren sorumluluğunu ilgili poliçe ile teminat altına almıştır.

Dost linkler regülatör

 

Kalite Belgeleri

Huzur gıda yemek sahip olduğu kalite standartlarında Ankara`da sağlıklı, hijyenik ve kaliteli yemekler üretmeye devam etmektedir.

Kalite belgelerimiz için tıklayınız.

Üretim

Huzur Gıda Yemek 1000 m2 arsa üzerine kurulu 1200 m2 kapalı alana sahip tesislerinde yemek üretim hizmeti vermektedir.

Yemek Üretim Politikamız.

İnsan Kaynakları

16 yıldır süre gelen "A kalite hizmet anlayışımız" çerçevesinde, çalışan personellerimizi yaptıkları işe uygun yetkinliklerle donatmak.

"İnsan Kaynakları Politikamız"dır.

top