Üretim

Huzur Gıda Yemek 1000 m2 arsa üzerine kurulu 1200 m2 kapalı alana sahip tesislerinde hizmet vermektedir. Gıda güvenliği göz önüne alınarak yapılmış tesislerde, tüm birimler üretim proseslerine göre organize edilmiştir. Büyük fiziki yapı ve üretim kapasitesine sahip bu tesislerde “butik yemek” üretimi gerçekleştirilmektedir.

Yemek üretimi sırasında kaliteyi ve lezzeti korumak için, küçük kazanlar (max.300 kişilik) kullanılmaktadır.

Çorba, ana yemek, yardımcı yemek, salata ve tatlı; lezzet, gıda güvenliği ve hijyen sağlamak amacıyla, tesisin özel organize edilmiş bölümlerinde, konularında uzman personel tarafından hazırlanmaktadır.

Yemekler; yüksek miktarda ve çok farklı çeşitlerde üretime olanak veren büyüklükteki tesis ve altyapı sayesinde, besin değeri ve lezzet kaybına yol açabilecek uzun süreli beklemeler olmaksızın, sevkiyatın hemen öncesinde üretilmektedir.

Lezzetli yemek üretimi için en az oranda dondurulmuş malzeme kullanılmakta, sadece mevsim dışı ürünler dondurulmuş olarak tedarik edilmektedir.

Huzur Gıda Yemek, portföyündeki ürünlerin tamamını kendi tesislerinde üretmektedir.

Dost linkler regülatör

 

Kalite Belgeleri

Huzur gıda yemek sahip olduğu kalite standartlarında Ankara`da sağlıklı, hijyenik ve kaliteli yemekler üretmeye devam etmektedir.

Kalite belgelerimiz için tıklayınız.

Üretim

Huzur Gıda Yemek 1000 m2 arsa üzerine kurulu 1200 m2 kapalı alana sahip tesislerinde yemek üretim hizmeti vermektedir.

Yemek Üretim Politikamız.

İnsan Kaynakları

16 yıldır süre gelen "A kalite hizmet anlayışımız" çerçevesinde, çalışan personellerimizi yaptıkları işe uygun yetkinliklerle donatmak.

"İnsan Kaynakları Politikamız"dır.

top